«Гдинський шлях модернізму»

Хоча Гдиня – молоде місто, все ж вирішило розвивати власну архітектуру, а саме: довоєнні форми та унікальні ансамблі будівель. Так виник «гдинський шлях модернізму».

Асиметричні й динамічні конструкції, ефектне поєднання кубічних та обтічних форм, а також стрічкові системи фасадів – ось основні риси модернізму в Гдині. Раніше сюди можна було включити також білі фасади будинків, завдяки яким довоєнну Гдиню свого часу навіть називали «білим містом».

Звідки такі конфігурації? З переконання, що форма споруди має слідувати за її функцією, а кожна будівля повинна бути естетичною та функціональною. На практиці це також означало відмову від характерних для сільських хат і кам’яниць невеликих вікон, дворів-колодязів, парканів навколо будинків та тісних вуличок без каналізації.

Також припинили зводити будинки поблизу заводів і запровадили правило створення якомога більших зелених насаджень навколо кожного нового житлового комплексу. Прикладів таких будівель не бракує.

«20-30-ті роки, коли будували Гдиню – це особливий час в архітектурі, час народження модернізму. Гдиня – єдине місто в Польщі, де цей стиль розвинувся повною мірою. І єдине в Європі, яке цілковито є продуктом одного обмеженого періоду – міжвоєнного двадцятиліття», – говорить доктор наук Марія-Йоланта Сольтисік, автор книжок про гдинську архітектуру.

Офісна будівля ZUS

Комбінація масивів різної висоти та виділення заокругленої частини – саме завдяки цим елементам будинок виразно відмежовується від оточення. Типовими для нього є також гладкий фасад (на цокольному поверсі плити з чорного граніту, вище – зі світлого пісковику), велика площа вікон і проста форма, що відповідає принципу: форма слідує за функцією.

Будинок С. Пренчковського

Одна з найкращих модерністських реалізацій, у якій уперше з’явилися зміщений утоплений кут, циліндрична форма, що навіває асоціацію з капітанським містком, додатково підкреслена металевими балюстрадами балконів – надзвичайно виразні корабельні мотиви.

Житловий комплекс BGK

Найбільший (за кубатурою) житловий будинок міжвоєнної Гдині, який дивує напівкруглою баштою-надбудовою. Ще його вирізняють плоскі форми, горизонтальне скління, а також фасади (повністю світлі, які притягують сонячні промені) з виразною фактурою.

Галерея: