Сірий і білий кольори
Сірий – це колір з найменшою насиченістю, він може бути світлим і темним, теплим і холодним. Теплі сірі тони походять від жовтого, оранжевого та червоного кольорів. Найхолодніший сірий відтінок виводиться від синьої барви. Історично сірий колір ототожнювався з убогою архітектурою, нештукатуреними стінами і дахами, вкритими шифером чи цементною черепицею.
Нині ж сірий асоціюється із сучасною архітектурою, кольорами бетону, пластикових і металевих поверхонь, сталі й алюмінію. На фасадах сірий завдяки своїй нейтральності посилює і підкреслює інші барви. Його можна використовувати навіть з дуже інтенсивними кольорами, створюючи тло для них.
Білий викликає асоціації з порядком і простотою. Найкраще з усіх кольорів підкреслює чистоту форми, фактури і конструкції, тому його часто використовують у сучасній архітектурі. Для білого також характерна висока мінливість під впливом гри світла й тіні і пов'язана з цим поява різнобарвних відблисків на стінах об'єкта.
Білий колір, з огляду на високу світлість, має потужну відбивну здатність, завдяки чому зменшує нагрівання поверхні й захищає приміщення від перегріву. Білення стін будинків вапном в історичні часи застосовували для гігієнічних цілей, а також для захисту пористих матеріалів, особливо деревини, від впливу атмосферних факторів. На території Польщі білий був популярним кольором як для сільських хатин, так і для фасадів поміщицьких маєтків (традиційна біла садиба). Нині чисто білий часто замінюють світлими, пастельними відтінками хроматичних кольорів, так званими кольоровими білими. Вони можуть мати теплий характер, походячи від жовтого, червоного й оранжевого, або холодний – від синього чи холодного зеленого кольору. Білий завдяки високій світлості добре комбінується з усіма барвами і його можна застосовувати, наприклад, для пом'якшення надто різких контрастів між хроматичними кольорами.