Як вибрати фасадну фарбу? Підбір відповідної фасадної фарби
Фасадна фарба, або ж фінішне покриття
Фасадна фарба є фінішним шаром у системі утеплення, а також на традиційних штукатурках, нанесених на одно- або тришарові стіни. І в цій ролі найбільше зазнає впливу несприятливих умов – дощ, сонце, мороз, – тому повинна бути насамперед високоякісною. Проте цього недостатньо, адже її потрібно ще підібрати до основи та умов навколишнього середовища.
Яку фасадну фарбу вибрати і яка найкраща? Доступні декілька видів фасадних фарб: вони можуть бути акриловими, силіконовими, силікатними, силікатно-силіконовими. З практичного погляду, важливий не хімічний склад фарби, а властивості, які з нього випливають.
Акрилові фарбиАкрилові фарби Акрилова фасадна фарба FA 10Дивитися більшеЧерез свою популярність і найнижчу ціну їх можна вважати основними. Зазвичай ці фарби вибирають насамперед і замінюють на інші, коли цього вимагає специфіка конкретного випадку. Створюють еластичне покриття, стійкі до дощової води та доступні в багатьох кольорах, у тому числі насичених. Їхня стійкість до забруднення є середньою, але водночас їх можна легко мити, навіть мийкою високого тиску. Мити важкодоступні, високо розташовані фрагменти стіни непросто, тому в районах з високим забрудненням повітря ліпше вибрати іншу фарбу. Акрилові фарби схильні до розвитку лишайників, що утворюють характерні зеленуваті нальоти.
Найбільше обмеження акрилових виробів (як фарб, так і штукатурок) – порівняно низька проникність водяної пари, тобто високий дифузійний опір. У зв’язку з цим вони не підходять для систем утеплення на основі мінеральної вати (яка легко пропускає водяну пару). Без побоювань їх можна застосовувати на старих акрилових штукатурках. А от чи можна ними фарбувати штукатурки з високою паропроникністю, зокрема мінеральні, треба запитати у фахівця: адже стіна з газобетону під цементно-вапняною штукатуркою – це одне, а товстий теплоізоляційний шар з пінопласту, покритий мінеральною штукатуркою – зовсім інше.
Силікатні фарбиНазиваються також кременистими. Вони дорожчі, ніж акрилові, і доступні в меншій кількості кольорів, зате винятково стійкі до бруду і, зокрема (найбільше з усіх, наявних на ринку), до розвитку лишайників. Для них вони створюють несприятливе, сильнолужне середовище (рН 11-12), тому будуть хорошим вибором на лісових ділянках. Для них характерна хороша паропроникність, але також менша стійкість до впливу води – після косого дощу на фасаді можуть з'явитися мокрі плями. На щастя, вони швидко висихають. При фарбуванні силікатними фарбами потрібно звертати особливу увагу на погодні умови: перші кілька днів ці фарби малостійкі до дощу, сильного сонячного світла та вітру.
Силіконові фарбиСиліконові фарбиСиліконова фасадна фарба FN 30Дивитися більшеВони відносно дорогі, зате характеризуються винятковою стійкістю до води і забруднень. Гідрофобні, тож на фасаді можна спостерігати перламутрові краплини води, а не потоки, які спливають. Дощ навіть певною мірою змиває з них забруднення. Проте слід враховувати, що таке самостійне очищення зазвичай дуже нерівномірне, особливо на невисоких будівлях.
При цьому водовідштовхувальність супроводжує гарна паропроникність, тому ці фарби можна наносити на будь-який вид теплоізоляції та штукатурки. Можна сказати, що вони універсальні.
На практиці дуже добре зарекомендували себе фарби, які є сумішами смол, як-от силікатно-силіконові. Вони певною мірою виявляють властивості обох типів. Досить важливий також той факт, що такі фарби дещо дешевші.