FAQ

Вибір теплоізоляційного матеріалу
На що звертати увагу при купівлі теплоізоляційного матеріалу?

Асортимент теплоізоляційних матеріалів на українському ринку надзвичайно багатий. Обираючи виріб, особливу увагу слід звернути на те, чи має він необхідні санітарно-гігієнічні сертифікати та декларації відповідності, а також чи його виготовлено відповідно до чинних стандартів.

Найважливішим параметром для теплоізоляційного матеріалу є коефіцієнт теплопровідності (λ). Що він нижчий, то вищі ізоляційні властивості матеріалу. Коефіцієнти теплопровідності пінопласту і мінеральної вати мають наближене значення і коливаються в межах 0,032-0,045 В/(м∙K) для пінопласту і 0,035-0,045 для мінеральної вати.

Варто також звернути увагу на фізичні характеристики матеріалу: щільність, прямокутність, еластичність, твердість, можливі дефекти.

Що треба пам’ятати при утепленні пінопластом?

Форма і зовнішній вигляд пінопласту не повинні мати дефектів. Матеріал має бути прямокутної форми, без деформацій, щільний, без жодних тріщин.

  • Пінопласт не стійкий до дії органічних розчинників, таких як бензол, толуол, ацетон тощо, тому необхідно перевіряти хімічний склад матеріалів, які застосовують разом з ним.
  • Слід пам’ятати, що пінопласт не є повністю стійким до дії атмосферних факторів. Зазнаючи їхнього впливу, він жовтіє, а з часом кришиться, тому не можна залишати його незахищеним більше ніж на 2 місяці.
  • Пінопласт не застосовують у місцях, де є високий ризик виникнення пожежі. Щоправда, пінопласт не горить, але плавиться за температури +80ºC. Безумовно, кращим вогнестійким матеріалом є мінеральна вата, плавлення якої починається за температури +1000ºC.
Який ізоляційний матеріал вибрати: пінопласт чи мінеральну вату?

І пінопласт, і мінеральна вата мають дуже хороші теплоізоляційні властивості. Вирішуючи, який матеріал вибрати для утеплення будівлі, треба враховувати інші характеристики й параметри цих матеріалів.

Вибір пінопласту є значно вигіднішим з погляду монтажу й економності. Пінопласт – матеріал, набагато легший для обробки і монтажу. Він нейтральний для шкіри і слизових оболонок, не викликає ніяких подразнень. Завдяки малій вазі, яка вдесятеро менша від ваги мінеральної вати, його зручніше транспортувати й зберігати. Витрати на придбання пінопласту і додатків, потрібних для монтажу системи (клей, дюбелі для кріплення), будуть нижчими, ніж при використанні мінеральної вати. Крім того, не варто хвилюватися, що конструкція утепленого пінопластом будинку зазнаватиме надмірного навантаження.

Своєю чергою, мінеральна вата добре підходить для будівель з високим рівнем пожежної небезпеки або впливу екстремальних температур. Завдяки високим звукоізоляційним параметрам вата ідеальна  для застосування в місцях з високим рівнем шуму. Ламельні плити з мінеральної вати (з упорядкованим напрямком волокон) виявляють велику еластичність, їх легше встановлювати на будівлях нестандартної форми.

Чим відрізняються звичайні пінопластові плити від фрезованих?

Звичайні пінопластові плити монтують, щільно притискаючи краями одна до одної, а фрезовані з’єднують способом «шип-паз». Якщо використовуєте звичайні плити, всі щілини треба ретельно заповнити поліуретановою піною з низьким розширенням або ж самим пінопластом. З фрезованими плитами такої необхідності немає, оскільки вони заходять одна на одну. Це значною мірою знімає проблему виникнення теплових містків.

Пінопласт якої товщини використати, щоб будинок був теплим і відповідав чинним нормам?

Зазвичай для більшості зовнішніх стін достатньою буде товщина 10-15 см. Однак для точнішого її визначення слід виконати розрахунок коефіцієнта теплопередачі U. Суттєве значення для його величини мають вид і товщина будівельного матеріалу, з якого виготовлено стіну.

Що треба пам’ятати при утепленні мінеральною ватою?
  • Під час виконання теплоізоляційних робіт з використанням мінеральної вати слід пам’ятати про засоби індивідуального захисту: рукавиці, окуляри, маску.
  • Фасад має бути захищений. Не можна допускати намокання мінеральної вати.
  • На фасадах, утеплених мінеральною ватою, не слід застосовувати штукатурки з низькою паропроникністю – акрилові.
Які штукатурки слід наносити на мінеральну вату?

Мінеральна вата характеризується високою паропроникністю, тому її треба покривати штукатурками з такою ж властивістю – мінеральними, силікатними або силіконовими. Тоді отримуємо шар утеплення, який дозволяє молекулам водяної пари вільно виводитися назовні.

Не слід застосовувати акрилових штукатурок, які є виробами зі щільною структурою. Якщо стіна сира, існує загроза появи конденсації водяної пари в теплоізоляційному шарі, а в результаті – виникнення явищ деструктивного характеру, як-от вогнищ біологічної корозії або відпадання штукатурки.

Загальні рекомендації
Чому варто застосувати систему утеплення будинків FOVEO-TECH S?

Застосовуючи комплексну систему утеплення FOVEO TECH S, ви отримуєте гарантію та всі переваги, що з неї випливають. Заміна будь-якого зі складових елементів – це помилкова економія.

У яких погодних умовах слід виконувати утеплення фасаду?

При виконанні систем FOVEO TECH слід уникати робіт в умовах інтенсивного сонячного опромінення, сильного вітру, дощу. У таких випадках стіни, що утеплюють, необхідно захистити за допомогою щільної захисної сітки. Температура застосування клеїв, ґрунтувальних фарб, ґрунтовок, штукатурок і фасадних фарб повинна перебувати в діапазоні від +10°C до +25°C – відповідно до рекомендацій, зазначених на етикетках виробів.

Яку кількість матеріалів закуповувати?

Перед складанням замовлення на утеплювальні матеріали слід провести ретельні вимірювання поверхні фасаду. Потім потрібно відняти площу фасадних отворів (вікон та дверей) і додати площу відкосів. Необхідно пам’ятати, що при обробці відкосів витрата матеріалів збільшується приблизно на 10%.

У точному обчисленні витрат матеріалу допоможе спеціальна програма – «Калькулятор витрат», розміщений на сайті www.foveotech.com.ua

Монтаж теплоізоляційного матеріалу
Чи можна, якщо стіни нерівні, нанести на пінопласт товщий шар клею?

Допускають місцеве нівелювання різниці до 1-2 см. Вважається, що шар клею між стіною і пінопластовою плитою не повинен перевищувати 1 см. У разі великих нерівностей стіну слід спочатку вирівняти, наприклад, цементно-вапняним розчином.

У будь-якому разі, після приклеювання пінопластових плит усю поверхню необхідно відшліфувати теркою для пінопласту.

Який вид дюбелів слід використовувати для монтажу теплоізоляційного матеріалу?

Умови додаткового механічного кріплення за допомогою з’єднувачів повинен визначати технічний проект. Проект має вказувати кількість з’єднувачів, їхнє розташування з урахуванням висоти будівлі, крайових зон, їхню довжину і вид, а також номер документа, що дозволяє їхнє застосування. Для монтажу плит з пінопласту можна застосовувати дюбелі з пластмаси, а з мінеральною ватою – тільки з металевим стержнем.

Скільки і якої довжини дюбелі слід використовувати при утепленні пінопластом?

Рекомендовано використовувати не менше ніж 4-5 шт. дюбелів на 1 м2. На кутах будівель потрібно збільшити їхню кількість до 6-8 штук на 1 м2. Довжина з’єднувачів залежить від типу основи і товщини пінопласту, причому глибина закріплення в щільній основі повинна становити не менше як 6 см, а в легких основах (комірчастий бетон, керамзитобетон тощо) – не менше ніж 8 см. Якщо використовуєте блоки з повітряними пустотами, дюбель повинен проходити щонайменше через два ребра блока. Застосування механічних з’єднувачів не повинне викликати деформації та піднімання пінопластових плит.

Скільки і якої довжини дюбелі слід використовувати при утепленні мінеральною ватою?

Рекомендовано використовувати 6-8 шт. дюбелів на 1 м². Довжина з’єднувачів залежить від типу основи і товщини мінеральної вати, причому глибина закріплення в щільній основі повинна становити не менше як 6 см, а в легких основах (комірчастий бетон, керамзитобетон тощо) – не менше ніж 8 см. Якщо використовуєте блоки з повітряними пустотами, дюбель повинен проходити щонайменше через два ребра блока. Застосування механічних з’єднувачів не повинне викликати деформації та місцевого піднімання плит мінеральної вати.

Чи обов’язково «дюбелювати» пінопласт в Приватному будинку з житловою мансардою?

Додатково кріпити пінопласт до другого поверху будівлі не обов’язково. Важливо, щоб пінопластові плити були належно приклеєні «стрічково-точковим» методом. Пінопластова плита повинна бути приклеєна клеєм Foveo-Tech для пінопласту або клеєм Foveo-Tech для армувальної сітки шаром завтовшки приблизно 1 см не менше як на 60% поверхні.

Для чого зміцнювати кути й виступи біля вікон і дверей?

Дуже часто в погано захищених кутах вікон і дверей з’являються тріщини. Вони є наслідком дії підвищених напружень – слід пам’ятати, що будівля постійно непомітно «рухається». Щоб уникнути цього, необхідно наклеїти під кутом 450 смужки армованої сітки. Розмір смуг має становити не менш ніж 20x30 см. Зміцнення смужками армованої сітки також рекомендовано в місцях, які найбільше зазнають механічних пошкоджень: на виступах біля вікон і дверей, на кутах будинку.

Виконання армованого шару
Коли можна братися за виконання армованого шару?

Якщо використовуєте пінопласт, армований шар слід виконувати на очищених від пилу після шліфування плитах не раніше ніж через 3 дні після їхнього приклеювання. Якщо пінопласт протягом 14 днів не покрили армованим шаром, потрібно оцінити його якісний стан – плити, які пожовкли і пиляться, необхідно відшліфувати наждачним папером.

Так само і з  мінеральною ватою: за виконання армованого шару можна братися не раніше ніж через 3 дні після приклеювання плит. Перед початком роботи поверхню плит слід покрити тонким шаром клею і почекати до початку зв’язування.

Яку сітку потрібно використовувати для виконання армованого шару?

Для виконання армованого шару треба використовувати сітку зі скловолокна щільністю не менше ніж 145 г/м². До приклеювання армовану сітку не можна зберігати в умовах безпосереднього впливу атмосферних чинників, а особливо сонця, що викликає розтягнення сітки і, як наслідок, помітну деформацію під час її приклеювання  на стіну.

Смуги армованої сітки треба клеїти з напуском завширшки приблизно 10 см. Напуски сітки не повинні збігатися зі швами між пінопластовими плитами. Якщо не використовуєте кутові профілі з сітки, то на зовнішніх кутах вона повинна заходити з обох боків на відстань не менш ніж 10 см.

На що потрібно звернути увагу при виконанні армованого шару?

Армована сітка має бути ретельно занурена в клей, її не повинно бути видно. Вона також у жодному разі не повинна лежати безпосередньо на шарі теплоізоляційного матеріалу.

Скільки часу можна не наносити штукатурку на армувальний шар?

Якщо немає змоги продовжувати утеплювальні роботи, можна залишити армований шар без штукатурки. Однак необхідно захистити його відповідною ґрунтувальною фарбою, залежно від виду штукатурки, яку наноситимуть пізніше: Ґрунтувальною фарбою PA 10 для акрилової штукатурки, Ґрунтувальною силікатною фарбою PT 20 для силікатної штукатурки або Ґрунтувальною силіконовою фарбою PN 30 для силіконової штукатурки.

Якщо роботи припиняли на строк до 3 місяців, то захищену поверхню перед нанесенням штукатурки достатньо промити, якщо ж цей строк був довшим, потрібно знову нанести відповідну ґрунтувальну фарбу.

Штукатурення
Які штукатурки придатні для місць, що зазнають біологічної корозії?

Усі штукатурки в пропозиції FOVEO TECH містять спеціальні біоцидні системи, що запобігають утворенню вогнищ біологічної корозії. Технологія під назвою «BioСareTechnology» захищає від руйнівної дії спор лишайників і пліснявих грибів.

Які штукатурки слід застосовувати при утепленні будівлі, що особливо зазнає забруднень фасаду?

Особливо стійкою до будь-яких забруднень є Силіконова штукатурка TN 30, для якої характерна дуже низька поглинальна здатність. Ця особливість дозволяє краплям води вільно стікати з поверхні і сприяє тому, що штукатурка виявляє властивості самоочищення. Рекомендовано також Силікатну штукатурку TT 20, застосування якої сприяє низькій електростатичності фасаду, що в підсумку ускладнює осідання частинок бруду.

Яку штукатурку застосувати в місцях з інтенсивним дорожнім рухом?

Найкращим рішенням є застосування штукатурки, яка містить високоякісні еластичні смоли – Акрилової штукатурки TA 11. Вона характеризується підвищеною міцністю при динамічних напруженнях, а отже, є значно стійкішою до утворення тріщин у покритті.

Чи можна наносити штукатурки FOVEO TECH машинним способом?

Так, штукатурки FOVEO TECH можна наносити і вручну, і машинним способом – за допомогою розпилювального пістолета або агрегату. Для машинного нанесення особливо рекомендовано  Акрилову штукатурку TA 11 і Силіконову штукатурку TN 30.

Чому темний колір має займати максимум 10% фасаду?

При утепленні будинків потрібно уникати застосування штукатурок темних тонів, в яких коефіцієнт відбиття світла становить менш ніж 20%. Частка таких штукатурок не повинна перевищувати 10% фасаду. Вважається, що коефіцієнт відбиття світла для білого кольору становить 100%, а для чорного – 0%. Фасади, виконані в темних кольорах, значно більше, ніж світлі, поглинають сонячне випромінювання. Надмірне нагрівання штукатурки може призвести до значного ослаблення міцності всієї системи, особливо якщо її було виконано з використанням пінопласту. Висока температура може призвести до погіршення її характеристик.

Коли не вистачає штукатурки на фасад, чи буде помітно різницю, якщо докупити той самий колір?

Якщо замовляємо штукатурку безпосередньо у Виробника, зразок цієї штукатурки зберігають протягом усього строку її придатності. У цьому разі можна дозамовити штукатурку, не турбуючись про різницю в кольорі, за умови, що придбана штукатурка не зазнавала протягом тривалого часу впливу атмосферних чинників. Якщо ж штукатурку придбано в Дистриб’ютора, який має змішувач, існує ймовірність, що дозамовлену партію буде виконано на основі іншої партії бази виробу або барвника. Однак відмінності у відтінках кольору будуть мінімальними, часто непомітними.

Пам’ятайте: не варто починати штукатурення стін, не переконавшись, що для завершення цієї процедури є достатня кількість матеріалу. Не рекомендовано поєднувати на одній поверхні штукатурку з двох різних виробничих партій.

Чи впливає товщина зерна штукатурного розчину на теплоізоляцію?

Найважливішим елементом утеплювального шару, який визначає коефіцієнт теплопередачі U, є теплоізоляційний матеріал – пінопласт або мінеральна вата. Значення коефіцієнта теплопровідності (λ) штукатурок різної товщини відрізняються один від одного мінімально, а їхній вплив на коефіцієнт U дуже малий.

Як правильно доглядати за фасадом (чищення, миття)?

Чищення найкраще виконувати за допомогою мийки високого тиску і поверхнево-активних мийних засобів. Очищати фасад потрібно горизонтальними смугами згори донизу.

Фарбування фасаду
Чи потрібно витримувати мінеральну штукатурку перед пофарбуванням?

Так, мінеральну штукатурку перед пофарбуванням акриловими і силіконовими фасадними фарбами необхідно витримати не менш ніж 4 тижні, а от для силікатної фарби достатньо 3-5 днів.

Чи обов’язково ґрунтувати основу перед нанесенням фарби?

Перш ніж братися за фарбування, основу необхідно заґрунтувати для вирівнювання її поглинальної здатності, а також щоб уникнути плям. Залежно від типу фарби, потрібно застосувати відповідну ґрунтовку згідно з рекомендаціями на етикетці.

Як уникнути плям при нанесенні фарб FOVEO-TECH?

Насамперед слід суворо дотримуватись інструкції, розміщеної на етикетці виробу, особливо щодо умов і температур застосування. Обов’язковим є попереднє ґрунтування основи, а перш ніж братися за фарбування, потрібно переконатися, чи підготовлена кількість фарби є достатньою. Слід використовувати фарбу з однієї виробничої партії. Якщо все ж використовуємо фарби з різних партій, то перед нанесенням на фасад їх необхідно ретельно змішати.

Чи потрібно фарбувати фасад удруге, якщо перший шар гарно покрив поверхню?

Так, адже нанесення фасадної фарби – це не лише отримання необхідного декоративного ефекту, а й захист фасаду від різних загроз, зокрема біологічних.