Шефшауен – чарівне блакитне місто в Марокко

Складно точно сказати, де закінчуються будинки і починається небо. Майже всі стіни в марокканському Шефшауені пофарбовано в синій.

Проте це не той самий колір – відтінків синього тут не злічити. Волошковий, бірюзовий, сапфірний, ціановий, лазуровий, королівський синій, берлінська лазур і Тенарова синь – ось лише деякі з них. Вони присутні на елементах фасадів, на віконницях й одвірках – фактично повсюди. Звідки бере початок ця синя магія?

Хоча місцеві жителі жартують, буцімто синій ефективно відлякує комарів і підсилює відчуття прохолоди та свіжості (а це дійсно так), проте захоплення блакитними кольорами почалося ще в давні часи. Історичні джерела свідчать, що раніше, аж до 1930 року, у Шефшауені мешкала численна єврейська община. Переселившись з Іспанії, євреї зберігали призабуті лимарські традиції і фарбували свої домівки у блакитний колір, щоб у такий символічний спосіб бути ближчими до неба.

Інші ж стверджують, що синій мав захищати жителів від «поганого ока», тобто від зурочення. Як було насправді, ніхто не знає. Але колір прижився, причому настільки, що навіть нині всі стіни в цьому марокканському містечку (хоча євреї давно вже там не живуть) покривають блакитною фарбою.

Проте часто синіми є лише ті частини будинків, які безпосередньо торкаються землі. Верхню частину пофарбовано в білий колір – таким чином, стіни відбивають світло, а в приміщенні панує приємна прохолода, незалежно від часу доби.

Шефшауен заснував Мулай Рашид у XV столітті, а саме – 1471 року. Місто мало служити фортецею при нападах португальців, особливо з Сеути. Через це тут повсюди вузькі вулички і тінисті закутки. Але на цьому особливості Шефшауена не вичерпуються. Чарівне блакитне місто вирізняє також особлива плавність ліній – як мурів, так і сходів. Звідки вона береться? З нанесення все нових і нових шарів фарби, а також штукатурки. І так щорічно, адже, за місцевим звичаєм, будинки обновлюють у середньому кожні 12 місяців.

Галерея: